Share This Post

İZMİR GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİ DERNEĞİNİN İHRACAT BEYANNAMELERİNİN KAPANMAMA SEBEPLERİ KONULU YAZISI

İZMİR GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİ DERNEĞİNİN İHRACAT BEYANNAMELERİNİN KAPANMAMA SEBEPLERİ KONULU YAZISI
BEYANNAME KAYNAKLI:
“ERTELENMİŞ KAPATMA” (FAKS FATURA) OLDUĞUNDA BEYANNAMELER OTOMATİK OLARAK KAPANMAMAKTADIR. GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİ YA DA FİRMA TEMSİLCİLERİ İŞLEMLERİ MUAYENE MEMURU TARAFINDAN TAMAMLATMASINA MÜTEAKİP BEYANNAMELER OTOMATİK OLARAK KAPANMAKTADIR.
“TEV” OLAN BEYANNAMELER, “TEV” YATIRILMAMASI YA DA GEÇ YATIRLMASI NEDENİYLE KAPANMAMAKTADIR. MÜŞAVİRLİK FİRMALARININ BU KONUYU İYİ TAKİP ETMESİ VE “TEV” ÖDEMELERİNİ ZAMANINDA YAPMALARI HALİNDE İHRACAT BEYANNAMELERİ OTOMATİK OLARAK KAPANACAKTIR.

ACENTA KAYNAKLI:
ACENTALAR TARAFINDAN, DENİZ YOLUYLA GİDEN ARAÇLARDA TRANSİT/İHRACAT BEYANNAMELERİNİN ÇIKIŞ BİLDİRİMLERİNDE “DİĞER” SEÇİLMESİ HALİNDE BEYANNAMELER OTOMATİK OLARAK KAPANMAMAKTADIR. (NCTS/EX OLARAK SEÇİLİRSE BEYANNAMELER OTOMATİK KAPANACAKTIR.)
GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİ YA DA FİRMA TEMSİLCİLERİNİN İLGİLİ ACENTALARLA İRTİBATLI OLARAK ÇIKIŞ BİLDİRİMLERİNİN “İŞLEM TAMAMLANMIŞ” STATÜSÜNDE OLMASINA DİKKAT ETMELERİ GEREKMEKTEDİR.
“İŞLEM   TAMAMLANMIŞ” STATÜSÜNDE OLDUĞU HALDE İHRACAT BEYANNAMESİNİN KAPANMAMASI DURUMUNDA İHRACAT SERVİSİNE BAŞURU YAPMALARI GEREKMEKTEDİR.
ACENTALAR TARAFINDAN, İHCAT BEYANNAMELERİNİN TRANSİT BEYANNAMESİNE YA DA ÖZET BEYANA BAĞLANMAMASI DURUMUNDA DA BEYANNAMLER KAPANMAMAKTADIR.
İHRACAT BEYANNAMELERİNE BAĞLI TRANSİT BEYANNAMELERİNİN MUTLAK SURETTE “WRT_NOT” “TRANSİT KAPANDI” STASÜNDE OLMASI GEREKMEKTEDİR. DİĞER STATÜLERDE OLAN (“ENQ_REC, ENQ_REQ VB.”) STATÜLERDE OLAN BEYANNAMELERDE İHRACAT BEYANNAMELERİ KAPATILMAMAKTADIR.

SİSTEMSEL KAYNAKLI:
SİSTEMSEL OLARAK KAPANMAYAN BEYANNAMELERİN BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞU KARA KAPILARINDAN ÇIKIŞ YAPAN ARAÇLARDA YAŞANMAKTA OLUP, KONU İLE İLGİLİ BAKANLIĞIMIZ NEZDİNDE GÖRÜŞMELERİMİZ DEVAM ETMEKTEDİR.